وفاداری و تعهد در حریم خانواده

وفاداری و تعهد در حریم خانواده

 

 

امروزه با در اختیار داشتن وسایل ارتباطی مجازی افراد بیشتری با هم آشنا می‌شوند و این آشنایی‌ها می‌تواند منجر به دوستی‌های مکرر بین دختران و پسران و افزایش سن ازدواج و گاه سست شدن بنیان خانواده شود. از طرفی استقلال اقتصادی زنان نیز صبوری و سازگاری پر فشار را کاهش داده و زنان می‌توانند در صورت جدایی خود را اداره کنند.
 زیادی به مستحکم کردن این حریم مقدس نموده است تا جایی که ثواب همنشینی با همسر را از ثواب اعتکاف در مسجد پیامبر بیشتر دانسته است

امروزه نیاز به تحکیم خانواده بیشتر احساس می‌شود تا به ویژه جوانان با قرار گرفتن در فضای پر مهر یک خانواده نسبت به وسوسه‌ها واکسینه شوند. آنچه خانواده را در این زمان محکم می‌کند، حریم امن این خانواده است و فقط لذت وجود یک حریم امن می‌تواند این بنیان مقدس را تشکیل و پرورش نسلی سالم را تضمین کند. هر چند وفاداری و خدشه‌دار نکردن حریم خانواده همیشه و در همه‌ی ادیان و آیین‌ها محترم بوده، اما اکنون اهمیت بیشتری یافته است. شاید در گذشته در صورت عدم وفاداری دلخوری، اندوه و حسرت زیادی به بار می‌آمد، اما بنیان خانواده حفظ می‌شد. ولی امروز اگر این حریم خدشه‌دار شود، به راحتی بنیان خانواده بر هم می‌ریزد. عدم وفاداری باعث می‌شود که در صورت آشکار شدن، اعتماد به طور کامل از بین برود و محبت بین آن‌ها به شدت کم شود، حریم زناشویی شکسته شده و گاه با رفتارهای انتقام‌جویانه فساد و تباهی توسعه یابد، فرزندان آرامش خود را از دست بدهند و احساس امنیت نکنند، علاوه بر آن پایبندی آنان به مسائل اخلاقی به شدت کاهش می‌‌یابد.

در صورتی که عدم وفاداری پنهان هم بماند، مشکلاتی در خانواده ایجاد می‌شود. فرد بی وفا اعتماد خود را به خانواده از دست می‌دهد. زیرا به راحتی خیانت را نزدیک خود می‌بیند. فرد بی‌وفا تعلقاتش به خانواده و همسرش کم می‌شود. همچنین بی‌وفایی باعث می‌شود ارتباطش با همسرش کاهش یافته یا حداقل بی‌کیفیت شود و این در تمام زندگی آنان تأثیر می‌گذارد. در زندگی مشترک زن و شوهر هم روزهای خوش را با هم تجربه می‌کنند و هم باید مشکلات را در میان بگذارند؛ اما در یک دوستی خائنانه فقط در شرایط خوب در کنار هم هستند و نسبت به مشکلات هم تعهدی ندارند و به مرور به دلیل لحضات صرفاً شادی که با هم دارند، نوعی محبت و وابستگی کاذب جایگزین محبت همسر شود و به تدریج به تلاشی زندگی منجر شود. بنابراین بهتر است زوجین خود را از همان ابتدا در معرض این شرایط قرار ندهند و همیشه حریم خود را حفظ کنند تا در این شرایط نابسامان اجتماعی و فرهنگی لذت زندگی در حریمی با اعتماد و محبت را تجربه کنند.

حکایت مردی که به زنش وفادار بود

«زن گریان نزد حکیم آمد و گفت: ای کاش پیش شما نمی آمدم و همان روز جلوی شوهرم را می گرفتم. او یک هفته پیش به خانه همان زن بیوه پولدار رفته و دیگر برنگشته است.»

به گزارش ایسنا، سیدمهدی واعظی در خراسان نوشت: همان طور که در مطلب قبل وعده کرده بودم مطالعات و تجربیات خودم را در طول بیش از 18 سال تحقیق و مشاوره درباره موضوع خانواده به پیشگاه شما همراهان صمیمی تقدیم می کنم: روزی زنی نزد حکیمی رفت و گفت: همسرم نسبت به من و فرزندانم بی تفاوت شده است. می ترسم دلداده دیگری شده باشد. حکیم پرسید: آیا شوهرت نگران سلامتی تو و فرزندانش هست و نسبت به غذا، مسکن و نیازهای زندگی شما بی تفاوت نیست؟ زن پاسخ داد: در رفع نیازهای ما سنگ تمام می گذارد و از چیزی کوتاهی نمی کند. حکیم تبسمی کرد و گفت: پس نگران نباش و با خیال راحت به زندگی خود ادامه بده. دو ماه بعد دوباره همان زن به نزد حکیم آمد و گفت: به شوهرم شک دارم. او بعضی شب ها به منزل نمی آید و با کارفرمایی که زنی پولدار و بیوه است آشنا شده است. می ترسم شوهرم را از دست بدهم. حکیم گفت: بدون اطلاع شوهرت به همراه بچه ها به منزل پدرت برو و واکنش همسرت را به من گزارش بده. روز بعد زن نزد حکیم آمد و گفت: شوهرم روز قبل وقتی خسته از سر کار آمد و کسی را در منزل ندید، هراسان و مضطرب همه جا را زیر پا گذاشت تا ما را پیدا کند و کلی همه ما را دعوا کرد که چرا بی خبر منزل را ترک کرده ایم. حکیم تبسمی کرد و گفت: پس هنوز هم جای نگرانی نیست. شوهرت مال توست. او مادامی که نگران شماست به شما تعلق دارد. شش ماه بعد همان زن گریان نزد حکیم آمد و گفت: ای کاش پیش شما نمی آمدم و همان روز جلوی شوهرم را می گرفتم. او یک هفته پیش به خانه همان زن بیوه پولدار رفته و دیگر برنگشته است و این یعنی این که او دیگر زن و زندگی اش را ترک کرده است و قصد زندگی با آن زن پولدار را دارد. زن به شدت می گریست و به خاطر بی وفایی شوهرش زمین و زمان را دشنام می داد. حکیم خطاب به آن زن گفت: هر چه زودتر مردان فامیل را خبر کن و به طور ناگهانی به منزل آن بیوه پولدار بروید. حتماً بلایی سر شوهرت آمده است. زن هراسناک مردان فامیل را خبر کرد و همگی به اتفاق حکیم به سوی خانه زن پولدار رفتند. نخست بیوه پولدار اظهار بی اطلاعی کرد اما وقتی سماجت حکیم و حاضران را در بازرسی منزل دید تسلیم شد. شوهر زن را درون چاهی در داخل باغ آن زن پولدار پیدا کردند. او را در حالی که بسیار ضعیف و درمانده شده بود از چاه بیرون آوردند. مرد به محض این که از چاه بیرون آمد به مردان اطرافش گفت: فورا به همسر و فرزندانم خبر سلامتی مرا بدهید که از نگرانی رهایی یابند. حکیم لبخندی زد و گفت: این مرد هنوز قابل اعتماد است چرا که هنوز نگران است، پس باید حرفش را باور کرد. بعداً معلوم شد که آن زن بیوه هر چه تلاش کرده تا مرد را فریب دهد موفق نشده است و به خاطر وفاداری آن مرد، او را درون چاه زندانی کرده است. یک سال بعد زن هدیه ای برای حکیم آورد. حکیم پرسید: شوهرت چطور است؟ زن با تبسم گفت: هنوز نگران من و فرزندان مان است بنابراین دیگر نگران از دست دادنش نیستم.

1-یکی از عوامل مهم در تحکیم روابط خانواده ها اعتقادات و باورهای دینی وعمل به آنها است،البته مقصود از اعتقادات و رفتارهای مذهبی،باورهای ظاهری دینی و اعمال نمادین نیست چه بسا افرادی با ظاهر مذهبی دارای ارتباط خانوادگی سست هستند چرا که با عمق و گستردگی آموزه های دینی آشنا نیستند اعتقاد به نظارت الهی و خدارا ناظر بر اعمال گرفتن از مسائل بسیار مهم وحیاتی است

2-خداوند در خلقت زن ومرد تفاوت هایی را قرار داده است که سبب جذب زن و مرد به همدیگر می شودودر هر تفاوتی حکمتی وجود دارد مردها عشقباز و زنها عشق ورزندوعدم توجه به این تفاوت می تواند وفاداری را خدشه دار کند مردی خارج خانه به دنبال فست فود و ساندویج می رود که در خانه سیر نشده باشد اگر در احکام دین به بحث تمکین بسیار تاکید شده و عدم تمکین توسط همسر موجب لعن الهی و حتی ناشذه شدن می شود براساس همین خصیصه مردهاست در مقابل زنها عشق ورزند و مهمترین نیاز آنها توجه و محبت است به همین دلیل تاکیدات فراوانی در محبت به زن شده است زن‌‌ها نیاز دارند غرق در محبت همسران‌شان شوند. بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند غیرمستقیم محبت کنند، غیرمستقیم عشقشان را ثابت کنند، و بدون آنکه به زبان بیاورند، محبت کنند. اما بسیاری از زنان نیاز دارند صریح و شفاف بشنوند. ترجیح می‌دهد عشق را علاوه بر آنکه با چشم‌‌هایشان می‌بینند، با گوش‌هایشان هم بشنوند.

 

از بین رفتن عشق و علاقه، عدم جذابیت همسر، سهل انگاری همسر، هوسرانی، عقده های جنسی، اخلاق و رفتار غیرقابل تحمل همسر،زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی عدم وفاداری همسران به یکدیگر می دانند. 

 

گاهی انسانها در زندگی خطا می کنند ، درست است که گذشت در مقابل خیانت بسیار سخت است اما می شود کمی صبور بود و انتخاب بهتری از جدایی داشت.

برای بسیاری افراد اطلاع از این نکته که همسرشان به آن ها وفادار نبوده و خیانت کرده است ، به منزله نقطه پایانی برای زندگی مشترک آن هاست. باید در نظر داشت که در موارد بسیاری پایان دادن به زندگی مشترک می تواند عوارضی شدیدتر و بیشتر از ادامه آن داشته باشد. هر چند که نسخه مشخصی در این زمینه وجود ندارد اما در مواردی که شخص پشیمان است و تصمیم به تغییر دارد، بهتر آن است که فرصتی دوباره به همسران داده شود تا بتوانند با برنامه ریزی دقیق تر و استفاده از کمک های تخصصی به جلو پیش روند.

لازم به ذکر است که برای ترمیم رابطه آسیب دیده، هیچ الگوی ثابتی برای تمامی زوج ها وجود ندارد. دلیل این موضوع چندان پیچیده نیست؛ عواملی که باعث شده تا در یک رابطه خیانتی روی دهد با دلایل بروز خیانت در رابطه ای دیگر متفاوت است؛ اما با وجود تمام تفاوت ها به شباهت هایی نیز بر می خوریم که براساس آن ها روش ها و توصیه هایی برای اغلب زوج ها وجود دارد.

نکته دوم در انتخاب روش اصلاح، در نظر گرفتن نتایجی است که به بار آمده است زوجی که دارای بچه هستند باید فرآیندی متفاوت از آن ها که بچه دار نیستند طی کنند با در نظر گرفتن این نکات و آنچه در حال حاضر برای شما در اولویت قرار دارد، می توانید از مراحل زیر برای حرکت رو به جلو استفاده کنید.

 

تشخیص

مرحله اول برای چاره جویی هر موضوعی شناسایی دقیق آن است در این مورد نیز لازم است عوامل زمینه ساز و نتایج حاصل از موضوع، به صورت دقیق شناسایی شوند. یادتان باشد عجله کردن در عبور از این مرحله می تواند احتمال موفقیت شما را در مراحل بعدی تحت تأثیر قرار دهد.

گردنه این مسیر: گاهی در این مرحله درگیری عاطفی مانع گفت و گو و همفکری همسران با هم می شود نوشتن نامه می تواند جایگزین خوبی در این موقع باشد صحبت در حضور فردی بی طرف مانند یک مشاور یا روان شناس به دو طرف این فرصت را خواهد داد تا هم احساسات و افکار خود را بیان کنند و هم اظهارات همسرشان را بشنوند.

پذیرفتن مسئولیت

یادتان باش بی وفایی امری نیست که بر اثر حادثه و بدون قصد و نیت اتفاق افتاده باشد همیشه قصدی در پس آن وجود دارد؛ هر چند گاهی این تصمیم و قصد آشکار است و به آسانی شناسایی می شود و گاهی نیز پنهان است و در کوتاه مدت قابل شناسایی نیست پذیرفتن مسئولیت رفتارها و تصمیم های اشتباه مرحله مهمی است که باید به صورت دقیق به آن پرداخت حتی اگر در این مرحله همسری که مرتکب خیانت شده به طور کلی مسئولیت هایی را پذیرفت و قول هایی داد، توجه داشته باشید که برخوردهای کلی و گذرا نمی توانند تضمینی برای جلوگیری از وقوع موارد مشابه در آینده باشد.

گردنه این مسیر: گاهی اوقات فردی که خیانت کرده تصور می کند پذیرش مسئولیت اشتباهش باعث شکستن غرور و از دست دادن جایگاهش در خانه می شود؛ موضوعی که تصور ادامه زندگی مشترک را برای او سخت می کند به عنوان یک نکته یادتان باشد تا زمانی که شخص مورد نظر مسئوولیت بی وفایی و انتخاب خود را نپذیرفته نمی توان به ادامه زندگی مشترک و حرکت رو به جلوی با او امیدی داشت.

اما در مواردی که شخص پشیمان است و تصمیم به تغییر دارد، بهتر ن است که فرصتی دوباره به همسران داده شود تا بتوانند با برنامه ریزی دقیق تر و استفاده از کمک های تخصصی به جلو پیش روند

ابراز پشیمانی

تصور کنید که شما عوامل زمینه ساز خیانت را در رابطه خود شناسایی کرده اید، با نتایجی که این موضوع برای شما به بار آورده رو به رو شده و لیستی نیز از آن ها تهیه کرده اید و همسرتان مسئولیت انتخاب نادرست خود را پذیرفته؛ اما شما هیچ گونه احساس پشیمانی و ندامتی در او نمی بینید به نظر شما آیا جایی از کار ایراد ندارد؟ پذیرش مسئولیت فرآیندی عقلانی- شناختی است در حالی که ابراز ندامت و پشیمانی فرآیندی عاطفی- هیجانی است برای تکمیل مسیر، باید تغییرات لازم در هر دوی این فرآیندها صورت گیرد؛ در غیر این صورت کمبود در هر کدام می تواند در آینده پاشنه آشیل مسیر رو به جلوی شما باشد.

گردنه این مسیر: همسرانی که دچار طلاق عاطفی شده و علاقه اندکی نسبت به هم دارند، ممکن است در گذر از این مرحله با مشکل روبه رو شوند اگر از این دسته اشخاص هستید بهتر است از یک متخصص کمک گرفته و به صورت اغراق شده بر از دست رفتن احساساتتان تکیه نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

هر چه مردِ خانواده به زنش اطمینان دهد که به  زندگی وفادار است ، احساس امنیت در زن تقویت می گردد ، لذا آقایان بزرگوار حتی به شوخی هم به همسرانتان نگویید که می خواهم زن دوم بگیرم ، زیرا این شوخی شما ، ناخواسته در زن نوعی اضطراب و تشویش ایجاد خواهد کرد.

بعضی از مردان نسبت به مشکلات خانوادگی و شخصی زنشان بی تفاوت یا کم تفاوت هستند. آقایان گرامی! اگر زنی احساس کند که در سختی ها تنها مانده ، امنیت و آرامش خود را از دست خواهد داد. لذا اگر در منزلتان مشکلی پیش آمد ، یا مسئله ای بین فرزندانتان و یا برای خود همسرتان وجود دارد ، که خانومتان را آزار می دهد ، سریعاً در جهت رفع آن تلاش کنید

 

مطمئناً هر مردی که اعتقادات مذهبی قوی تری دارد ، پیش همسرش مطمئن تر می باشد. من حتی به جرأت می توانم بگویم که اگر زن اعتقاد قوی هم نداشته باشد ، باز اگر شوهرش در اعتقادات قوی باشد ، به مراتب به او اطمینان بیشتری دارد نسبت به کسی که در اعتقادات سست تر است. مثلاً اگر مردی نگاهش را کنترل می کند و حریم ارتباط با نامحرم را حفظ می کند ، زنش به او اطمینان بیشتری دارد و می داند که اهل خیانت نیست و

/ 0 نظر / 45 بازدید